Realme C33 Price in Pakistan
Realme C33
Rs. 45,199
OutOfStock
Realme C33 Price & Specifications
| Release Date | 13-03-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.2 x 75.7 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 12 OS |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po Non removable, 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 0.3 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
Realme C33 price in Pakistan is 45,699 PKR. Realme C33 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C33 launched with impressive color options aqua_blue,night_sea,sandy_gold. Realme C33 phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C33 is set up with a 50 MP + 0.3 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Unisoc Tiger T612 (12 nm) and Mali-G52 MP2 ensure the smooth performance of Realme C33. The Display of Realme C33 supports Resolution up to 720 x 1600 Pixels and the screen Size is 6.5 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.5 Inches. Mobile battery capacity is Li-Po Non removable, 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C33 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C33 Availability
| Expected Price: | Rs. 45,199 |
| Release Date: | March 13, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C33 Price and Specs
| Realme C33 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 45,199 |
| Realme C33 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 39,499 |